1 2 3
Biznesowy sukces "Sukces w biznesie jest jak jazda na rowerze. Albo jedziesz naprzód, albo upadasz."   H. Jackson Brown

Podatek Belki

Treść dodano: 10-02-2012, Tagi: bank, podatek, informacja

Podatek zwany podatkiem Belki jest to podatek od zysków kapitałowych Jest to więc podatek od dochodów uzyskiwanych z oszczędności na lokatach, funduszach inwestycyjnych i giełdzie. Wynosi on 19% od zysku, przy czym nie jest to proste obliczenie 19% od kwoty zysku. Do kwietnia 2012 roku obliczenie podatku można było podzielić na 3 etapy. Najpierw osiągnięty zysk należało zaokrąglić do pełnych złotych (do 49groszy w dół, powyżej 50gr w górę). Następnie trzeba było obliczyć 19% od zaokrąglonej wcześniej kwoty zysku. W ten sposób obliczoną kwotę znów należało zaokrąglić stosując wcześniejsze zasady. W związku z takim sposobem obliczania przez pewien czas funkcjonowały lokaty terminowe, które omijały ten podatek poprzez dzienną kapitalizację odsetek. Dzięki takiemu rozwiązaniu inwestorzy nie płacili podatku. Jednakże Ministerstwo Finansów zmieniło sposób obliczania podatku, poprzez zaokrąglanie kwoty do pełnych groszy co skutkuje tym, że niezależnie od sposobu naliczania odsetek, czy to dziennie czy miesięcznie podatek i tak musimy zapłacić.

Karta kredytowa

Treść dodano: 12-02-2012, Tagi: kwota, karta bankowa, bank

Karta kredytowa jest jednym z rodzajów kart płatniczych oferowanych przez banki. Z posiadaniem karty kredytowej wiąże się posiadanie limitu kredytowego, do którego można obciążać kartę. Limit jest przyznawany przez bank i zależy od możliwości finansowych klienta weryfikowanych na podstawie zadeklarowanych dochodów oraz od historii kredytowej w banku. Z przyznanym limitem tym wiąże się tzw. okres bezodsetkowy (grace period). Oznacza to, że spłata kredytu w określonym terminie nie wiąże się z koniecznością zapłaty odsetek. Dzięki temu można przesuwać sobie w czasie płatności za niektóre zakupy. Warto jednak pamiętać, że za opóźnienie w spłacie zadłużenia bank naliczy odsetki, które często są wyższe niż te w liniach kredytowych przyznawanych do rachunków. Za wydanie karty kredytowej bank pobiera opłatę. Zdarzają się oczywiście promocje typu karta kredytowa za darmo, ale zwykle jest to brak opłaty tylko w pierwszym roku korzystania z karty. Karty kredytowej można także użyć jak innej karty bankowej do wyjęcia pieniędzy z bankomatu, ale zwykle wiąże się to z dużą prowizją i jest nieopłacalne.

Zdolność kredytowa

Treść dodano: 12-02-2012, Tagi: dochód, kredyt, informacja

Zdolność kredytowa to zdolność klienta do terminowego regulowania zobowiązań. Jest ona obliczana w każdej sytuacji, w której klient stara się o kredyt w banku, niezależnie czy to będzie kredyt samochodowy, gotówkowy czy hipoteczny. Na określenie zdolności kredytowej mają wpływ przede wszystkim osiągane dochody oraz ich stałość – mniej wiarygodny będzie klient pracujący w oparciu o umowę zlecenie czy umowę o dzieło. Badając zdolność kredytową banki sprawdzają także historię klienta w BIK czyli Biurze Informacji Kredytowej. W BIKu zawarte są informacje o wszystkich zobowiązaniach klienta oraz o tym, czy raty były spłacane regularnie. Wysokość aktualnych zobowiązań również wpływa na zdolność kredytową, gdyż ogólną zdolność obniża się o ich wartość. Paradoksalnie brak historii w BIK nie jest dobry, gdyż bank nie mając możliwości weryfikacji klienta poprzez jego historię kredytową traktuje go nieufnie. Myśląc więc np. o kredycie hipotecznym warto założyć kartę kredytową i regularnie regulować zadłużenie. Dzięki temu staniemy się bardziej wiarygodni dla banku.


poprzednia     1 2 3 [4] 5     następna
 
Copyright www.milleniumproject.pl