1 2 3
Biznesowy sukces "Sukces w biznesie jest jak jazda na rowerze. Albo jedziesz naprzód, albo upadasz."   H. Jackson Brown
Wpisy dla tagu: bank

Podatek Belki

Treść dodano: 10-02-2012, Tagi: bank, podatek, informacja

Podatek zwany podatkiem Belki jest to podatek od zysków kapitałowych Jest to więc podatek od dochodów uzyskiwanych z oszczędności na lokatach, funduszach inwestycyjnych i giełdzie. Wynosi on 19% od zysku, przy czym nie jest to proste obliczenie 19% od kwoty zysku. Do kwietnia 2012 roku obliczenie podatku można było podzielić na 3 etapy. Najpierw osiągnięty zysk należało zaokrąglić do pełnych złotych (do 49groszy w dół, powyżej 50gr w górę). Następnie trzeba było obliczyć 19% od zaokrąglonej wcześniej kwoty zysku. W ten sposób obliczoną kwotę znów należało zaokrąglić stosując wcześniejsze zasady. W związku z takim sposobem obliczania przez pewien czas funkcjonowały lokaty terminowe, które omijały ten podatek poprzez dzienną kapitalizację odsetek. Dzięki takiemu rozwiązaniu inwestorzy nie płacili podatku. Jednakże Ministerstwo Finansów zmieniło sposób obliczania podatku, poprzez zaokrąglanie kwoty do pełnych groszy co skutkuje tym, że niezależnie od sposobu naliczania odsetek, czy to dziennie czy miesięcznie podatek i tak musimy zapłacić.

Karta kredytowa

Treść dodano: 12-02-2012, Tagi: kwota, karta bankowa, bank

Karta kredytowa jest jednym z rodzajów kart płatniczych oferowanych przez banki. Z posiadaniem karty kredytowej wiąże się posiadanie limitu kredytowego, do którego można obciążać kartę. Limit jest przyznawany przez bank i zależy od możliwości finansowych klienta weryfikowanych na podstawie zadeklarowanych dochodów oraz od historii kredytowej w banku. Z przyznanym limitem tym wiąże się tzw. okres bezodsetkowy (grace period). Oznacza to, że spłata kredytu w określonym terminie nie wiąże się z koniecznością zapłaty odsetek. Dzięki temu można przesuwać sobie w czasie płatności za niektóre zakupy. Warto jednak pamiętać, że za opóźnienie w spłacie zadłużenia bank naliczy odsetki, które często są wyższe niż te w liniach kredytowych przyznawanych do rachunków. Za wydanie karty kredytowej bank pobiera opłatę. Zdarzają się oczywiście promocje typu karta kredytowa za darmo, ale zwykle jest to brak opłaty tylko w pierwszym roku korzystania z karty. Karty kredytowej można także użyć jak innej karty bankowej do wyjęcia pieniędzy z bankomatu, ale zwykle wiąże się to z dużą prowizją i jest nieopłacalne.

Karty typu paypass

Treść dodano: 12-02-2012, Tagi: karta bankowa, bank, kwota

Karty typu paypass to nowego rodzaju karty płatnicze dostępne od pewnego czasu na polskim rynku. Są to karty zbliżeniowe, a więc płatność odbywa się z pomocą zbliżenia ich do terminala. Przy transakcjach do 50 zł nie wymaga się podania kodu PIN, więc płatność odbywa się zdecydowanie szybciej. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowocześniejszej technologii. Wszelkie dane przesyłane w ten sposób są całkowicie bezpieczne. Poza nowym sposobem płacenia, karty te niczym się nie różnią od tradycyjnych kart płatniczych. Nimi również można dokonywać większych transakcji zatwierdzając je przy tym kodem PIN czy wybierać pieniądze z bankomatu. Zaletą tych kart miało być usprawnienie niewielkich zakupów. Dzięki możliwości wmontowania ich w breloczek lub telefon komórkowy, można płacić bez konieczności wyjmowania portfela. Jednakże na razie karty te oferuje niewiele banków, a miejsc w których można płacić też nie jest jeszcze zbyt dużo. Prawdopodobnie zmieni się to wraz z rozpowszechnieniem się tego rozwiązania.

Koszty kredytu

Treść dodano: 16-02-2012, Tagi: oprocentowanie, bank, fundusz

Koszty zaciągniętego kredytu zależą od stopy oprocentowania oferowanej przez bank oraz od marży, jaką bank do niej doliczy. Głównymi czynnikami, które wpływają na wysokość oprocentowania są wskaźniki Wibor, Euribor, przez co są one szczególnie ważne dla kredytobiorców. Na ich podstawie jest bowiem wyznaczana stopa procentowa dla klientów biorących kredyty. Wibor to Warsaw Interbank Offered Rate, czyli stopa oprocentowania kredytów na rynku międzybankowym. Jest ona określana codziennie jako średnia cen kilkunastu banków, po odrzuceniu ofert skrajnych. Wibor dotyczy kredytów zaciągniętych w złotówkach. Natomiast w przypadku kredytów zaciągniętych w Euro analogicznie stosuje się wskaźnik Euribor. Euribor bowiem to Euro Interbank Offered Rate, a więc stopa oprocentowania kredytów na rynku międzybankowym w strefie Euro. Bank może także wskazać, która stawka Wibor czy Euribor jest brana pod uwagę przy obliczaniu oprocentowania. Stawki te bowiem są podawane dla różnych okresów – jednomiesięczne, trzymiesięczne itd. W przypadku zmiany stawki bank dokonuje korekty oprocentowania.

 
Copyright www.milleniumproject.pl