1 2 3
Biznesowy sukces "Sukces w biznesie jest jak jazda na rowerze. Albo jedziesz naprzód, albo upadasz."   H. Jackson Brown
Wpisy dla tagu: budżet domowy

Wykorzystanie nadwyżek finansowych

Treść dodano: 29-02-2012, Tagi: budżet domowy, inwestycje, zysk

Jeśli w naszym domowym budżecie pozostają nadwyżki finansowe to warto się zastanowić jak można je zagospodarować. W zależności od wielkości tych nadwyżek można je odłożyć np. na lokatę. Rozwiązanie to jest najpopularniejsze, daje przewidywalny efekt oraz można dobrze dopasować okres inwestycji do naszych planów. Można np. tak dopasować termin lokaty, żeby skończyła się przed wakacjami i środki na niej zgromadzone przeznaczyć na wypoczynek. Jeśli nadwyżka jest trochę większa, nie potrzebujemy jej w najbliższej przyszłości to można ją zainwestować w fundusze inwestycyjne, które pozwolą osiągnąć wyższy zysk niż lokaty terminowe. W każdej chwili można z tych inwestycji zrezygnować, lecz dobre efekty są osiągane przy dłuższych okresach inwestowania. Znacznie wyższe nadwyżki można wykorzystać do otwarcia nowego biznesu lub na zakup nieruchomości. Nieruchomości uznawane są za pewną lokatę kapitału, która gwarantuje długofalowe zyski. Przy czym jest to inwestycja, z której stosunkowo trudno jest wyjść, gdyż znalezienie kupca zajmuje czasem trochę czasu.

Wybór lokaty bankowje

Treść dodano: 29-02-2012, Tagi: budżet domowy, inwestycje, zysk

Wybierając lokatę bankową trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów, które znacząco wpływają na jej opłacalność. Przede wszystkim jest to oprocentowanie, które powinno być wyższe od inflacji, żeby oszczędzanie na lokacie w ogóle miało sens. Trzeba tutaj także wkalkulować podatek Belki, który zmniejsza wartość osiąganego zysku. Drugą sprawą jest kapitalizacja odsetek. W przypadku jednakowego oprocentowania, pieniądze na rocznej lokacie z comiesięczną kapitalizacją odsetek dają lepszy zysk niż te na lokacie z kapitalizacją roczną. W pierwszym bowiem przypadku, po pierwszej kapitalizacji, odsetki te są doliczane do kapitału początkowego i następne odsetki są już naliczane od większej kwoty. Banki różnie rozwiązują także kwestie wcześniejszego zerwania lokaty. W niektórych bankach oznacza to całkowitą stratę naliczonych odsetek, a w innych jest to część tej kwoty naliczana proporcjonalnie do okresu zawarcia lokaty. Poza tymi czynnikami klienci biorą także pod uwagę opinie o danym banku, ofertę produktów dodatkowych, łatwość otwarcia lokaty czy bliskość oddziału bankowego.

Jak obniżenie kosztów kredytu

Treść dodano: 01-03-2012, Tagi: budżet domowy,

Każdy kredytobiorca chciałby, żeby koszty zaciąganego kredytu były jak najmniejsze. Banki, zwłaszcza te oferujące kredyty hipoteczne, wabią do siebie klientów oferując obniżenie marży czyli swojego wynagrodzenia. Zdarza się także, że oferują kredyt bez pobierania prowizji za jego udzielenie. Zwykle jednak jest to oferta powiązana. Mogą z niej skorzystać klienci, którzy oprócz kredytu wybiorą jeszcze inne produkty oferowane przez bank. Najczęściej trzeba założyć konto osobiste i z niego regulować zobowiązania kredytowe. Banki proponują przy tym ułatwienie, czyli samoczynne ściąganie należności z konta. Dodatkowo trzeba mieć kartę kredytową oraz dokonywać nią transakcji o określonej miesięcznie wartości. Czasem trzeba otworzyć także program systematycznego oszczędzania lub wykupić ubezpieczenie na życie. Czy więc rzeczywiście produkty te obniżając marżę, obniżają także koszty? Wydaje się, że tak, gdyż konto każdy gdzieś musi mieć, karta kredytowa regularnie spłacana oprócz opłaty rocznej nie generuje kosztów, a ubezpieczenie na życie jest dobrym zabezpieczeniem dla rodziny.

Inwestowanie w nieruchomości

Treść dodano: 01-03-2012, Tagi: budżet domowy, inwestycje, zysk

Inwestowanie w nieruchomości, a zwłaszcza w ziemię, od wieków było uznawane za najbezpieczniejszy sposób lokowania nadwyżek finansowych. Inwestowanie w nie jest obarczone niewielkim stopniem ryzyka, porównywalnym jedynie do lokat bankowych i obligacji. Zyski z nieruchomości są jednak zdecydowanie większe. Inwestując w nieruchomości komercyjne, oprócz zysków, które możemy osiągnąć dzięki wzrostowi wartości samej nieruchomości, dochodzi także możliwość generowania bieżących dochodów. Niewątpliwą i ogromną zaletą jest także ochrona przed inflacją, gdyż nieruchomość nie tylko nie traci na wartości, ale na niej zyskuje. Zdarzają się oczywiście tymczasowe spadki, ale w dłuższym okresie zawsze wychodzi na plus. Inwestowanie w nieruchomości ma jednak także swoje wady. Przede wszystkim wymaga sporego kapitału na początek. Ponadto niemożliwe jest wycofanie części zainwestowanych środków. Rzadko bowiem można zbyć część nieruchomości. Nie da się przecież sprzedać połowy mieszkania, choć w przypadku gruntów jest to już bardziej realne poprzez podział na mniejsze działki.

 
Copyright www.milleniumproject.pl