1 2 3
Biznesowy sukces "Sukces w biznesie jest jak jazda na rowerze. Albo jedziesz naprzód, albo upadasz."   H. Jackson Brown
Wpisy dla tagu: wydatki

Planowanie budżetu domowego

Treść dodano: 23-02-2012, Tagi: dom, wydatki, rachunki

Każde gospodarstwo domowe, niezależnie czy jest to rodzina czy osoba samotna musi planować wydatki, żeby potem nie okazało się, że do pierwszego daleko, a na koncie bankowym pustki. Dobrze jest wiedzieć ile mniej więcej wydajemy na wydatki stałe, a więc przede wszystkim opłaty związane z mieszkaniem, opłaty za media i inne stałe opłaty takie jak np. czesne za przedszkole czy zajęcia dodatkowe dla dzieci. Dobrze jest również, chociaż w przybliżeniu, oszacować wartość wydatków na jedzenie i artykuły chemiczne. Pozwoli to określić miesięczny minimalny budżet wydatków, na które zawsze powinny znaleźć się środki finansowe. Pieniądze powinny się znaleźć także na wydatki związane z ubraniami, lekarstwami, ubezpieczeniami domu i mieszkania.

Takiej analizy najłatwiej dokonać poprzez zapisywanie wszystkich ponoszonych wydatków. Można to robić w formie papierowej, tak jak nasze babcie zakładając zeszyt na wydatki. Można to także robić w formie nowocześniejszej, korzystając z arkuszy kalkulacyjnych czy specjalnych programów stworzonych w tym celu.

Wybór odpowiedniej taryfy telefonicznej

Treść dodano: 23-02-2012, Tagi: dom, wydatki, rachunki

W sytuacji, w której telefon komórkowy stał się przedmiotem codziennego użytku, a czas spędzony na rozmowach telefonicznych można liczyć w godzinach, warto przyjrzeć się ile taka przyjemność kosztuje. Zewsząd jesteśmy atakowani reklamami tanich rozmów, dzwonią do nas konsultanci różnych sieci namawiając na zmianę operatora i proponując atrakcyjniejszą taryfę. Co więcej dzwonią do nas konsultanci naszego operatora sugerując, że przekraczamy limity i proponują taryfę wyższą. Takie oferty nie zawsze są dla nas rzeczywiście korzystne. W związku z tym dobrze jest unikać podejmowania decyzji o zmianie taryfy i operatora przez telefon. Warto poprosić o czas i spokojnie przeanalizować własne potrzeby, które pozwolą na optymalne dobranie taryfy. Można to zrobić w oparciu o billingi naszych rozmów. Dzięki niemu można wskazać ile czasu rzeczywiście rozmawialiśmy i czy są jakieś numery lub operatorzy, którzy mają przewagę. Takiej analizy najlepiej dokonać za min. pół roku, gdyż taki okres pozwoli uśrednić wyniki i na ich podstawie wybrać odpowiednią do potrzeb taryfę.

Ograniczenie wydatków

Treść dodano: 25-02-2012, Tagi: dom, wydatki, zysk

Osoby, których wydatki nie pokrywają się z dochodami muszą szukać sposobów na ich ograniczenie. Oprócz rezygnacji z rozrywek, które nie są niezbędne, trzeba jednak czasem szukać oszczędności na rzeczach, których posiadanie jest konieczne. Mowa tutaj o wydatkach na żywność. Dobrym rozwiązaniem jest robienie zakupów hurtowych, zwłaszcza w przypadku produktów o długim terminie przydatności. Można także robić zakupy w dyskontach, które często oferują produkty znanych producentów w bardziej atrakcyjnych niż normalnie cenach. Ciekawą ofertę mają także sieci handlowe, które oferują produkty pod marką własną. Są one tańsze niż produkty znanych producentów, ale zdarza się, że są także przez nich produkowane. Warto więc czytać dokładnie etykiety produktów, gdyż może się okazać, że mleko czy jogurt producenta X pod jego marką jest dwa razy droższe niż ten sam produkt pod marką własną sprzedającego go sklepu. W przypadku żywności czy chemii gospodarczej trzeba także zwracać uwagę na wielkość opakowań. Zwykle bowiem opakowania większe są tańsze niż dwa mniejsze o takiej samej łącznej wielkości.

Spirala długów

Treść dodano: 25-02-2012, Tagi: wydatki, rachunki

Wiele osób poddając się poniekąd manipulacji i wychwalaniu konsumpcyjnego stylu życia wpada w pułapkę. Kupują oni nowe telewizory, samochody czy inne przedmioty na kredyt. Mają w danej chwili dobrą i stabilną pracę w związku z czym dostają kredyty, które pozwalają im to sfinansować. Nie mają jednak żadnych oszczędności, które byłoby zabezpieczeniem na wypadek utraty pracy czy choćby dłuższych problemów ze zdrowiem. Zdarza się jednak, że tracą oni pracę i wówczas powstają problemy. Czasem udaje się zamrozić spłatę rat na miesiąc czy dwa, ale jeśli nie udaje się znaleźć pracy zadłużenie i zaległości rosną. Często kuszące w takiej sytuacji staje się wzięcie szybkiej pożyczki, która jest oferowana na dowód osobisty. Trzeba jednak uważać, bo oprocentowanie takiej pożyczki jest dużo wyższe niż oprocentowanie pożyczek bankowych. Wówczas spłacając jedne kredyty, za pomocą innych, droższych, zaczynamy wpadać w spiralę długu, z której bardzo trudno jest wyjść. Aby tego uniknąć w trudnej sytuacji warto poszukać pomocy o rodziny czy przyjaciół, którzy nie będą żądali ogromnego oprocentowania i dzięki temu może uda się uniknąć spirali długów.

 
Copyright www.milleniumproject.pl